ChatGPT, czyli AI w podcastach
ChatGPT, czyli AI w podcastach
Ten tekst napisałem przy pomocy ChatGPT
ChatGPT nie napisał tego tekstu
Czujesz te rozmowy o Sztucznej Inteligencji?
Chat GPT nas zachwycił/zaskoczył/rozkochał/przeraził/obraził.
A Joe Rogan rozmawiał z AI, które mówiło jak Steve Jobs
Aby się nie wkręcać w rozmowy o ChatGPT w social mediach, poszedłem na spacer z moją ukochaną połówką. Spacery są spoko. Właśnie na początku roku przyszedł mi do głowy pomysł na ten mail.
Roboty raczej nie zjedzą podcasterów. Bo my lubimy gadać.
Na pewno będą podcasterzy, którzy wykorzystają syntezę mowy do tworzenia treści (eksperymentuje z tym Jarek Kuźniar).
Będą też osoby, dla których problemem jest mówienie, więc AI stworzy ich głosy (wspaniała możliwość dla osób niemych lub z bardzo dużymi wadami wymowy). W końcu AI pomoże syntezować mowę dla osób, które nie chcą się ujawniać lub nie chcą się nagrywać.
Już teraz używamy AI
Np. w robieniu napisów do filmów, transkrypcji podcastów czy tworzenia obrazów (patrz szał kosmicznych awatarów na fejsie).
Lajki na apple lub Spotify karmią algorytmy.
Jeśli masz TikToka, to AI sugeruje Ci treści (proszę nie zatrzymuj oka na dermatologicznych zabiegach) 😅
Roboty, w tym ChatGPT pomogą w tworzeniu treści
Zacząłem zgłębiać temat i zachwyciłem się ideą Setha Godina Mówił, że to będzie gorący temat 2023 r. Wg mnie także w podcastach.
Seth napisał na swoim blogu, że ChatGPT i ogólnie AI pomoże nam stworzyć przeciętny tekst w kilka minut. A podcasty to często także tekst. Również ten, którego pisać nie lubimy albo nie umiemy.
Czym jest sztuczna inteligencja w podcastingu?
Jak wygląda podcast wygenerowany przez sztuczną inteligencję
ChatGPT jest czarodziejski. Wspomniałem słowa Setha Godina i powiedziałem robotowi:
Oto skrypt.
- Prezentacja tematu odcinka i przedstawienie gościa specjalisty od marketingu i budowania marki osobistej. Rozmowa z gościem specjalistą na temat strategii budowania marki osobistej. Gość specjalista opowie o tym, jakie kroki należy podjąć, aby zbudować silną markę osobistą, jakie narzędzia i metody są skuteczne, oraz jakie błędy należy unikać.
- Przykłady i historie sukcesu osób, które skutecznie wykorzystały podcasty do budowania swojej marki osobistej. Gość specjalista opowie o kilku konkretnych przypadkach, a także omówi, jakie elementy były kluczowe dla ich sukcesu.
- Jak założyć i prowadzić własny podcast, aby wykorzystać go do budowania marki osobistej. Gość specjalista dzieli się swoim doświadczeniem i radami dotyczącymi tworzenia i prowadzenia podcastu, takimi jak wybór tematyki, formatu, gości, itp.
- Zakończenie Odsłuchać zachęcający do zostawienia opinii i podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat podcastu i budowanie marki osobistej. : Podsumowanie odcinka i zachęcenie do dalszego zgłębiania tematu budowania marki osobistej za pomocą podcastów.
Muszę powiedzieć — Seth miał rację.
Nie jest to najlepszy na świecie skrypt, ale jest podstawą do przemyśleń i rozwoju tematu.
Przewidywalny, ale trzyma strukturę, daje podstawy do pracy i rozwijania tekstu. Jakbym musiał nagrać na szybko podcast, to bym po prostu wziął ten skrypt i opowiedział o każdym punkcie, wykorzystując moją wiedzę.
Tak, czuć, że to pisał robot. Ale to nic. Bo zaraz będzie ciekawiej.
Sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia podcastów
Czasem miewamy blokadę twórczą
Czasem nic nie wychodzi, choćbyś nie wiem jak się wytężał.
No to bierz ChatGPT i rozmawiaj z nim. Szybciej wejdziesz w temat, który Cię interesuje, pokonasz ten pierwszy krok, który często jest najtrudniejszy.
1. Pomysły na temat odcinka
Na przykład, jeśli zapytam GPT o „5 pomysłów na podcast o glebie pod truskawki”. Nieprzypadkowo pytam go o te pyszne owoce.
Montuję podcast dwóch plantatorów, którzy z pasją potrafią opowiadać o sadzonkach truskawek, a przy rozmowie o zakwaszaniu gleby pod truskawki czuć, że mikrofony płoną.
Warto kombinować i zadawać dokładniejsze pytania. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby GPT odmówił mi odpowiedzi. Wiemy, że “Riches in the niches”, więc warto przyjrzeć się, o czym są toczone dyskusje w Twojej niszy.
Na pewno ChatGPT pomoże Ci wygenerować kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt pomysłów na odcinki, z których wybierzesz te 3 złote idee.
2. ChatGPT to research lepszy od Google’a
Jesienią montowałem podcast o kiszeniu ogórków. Gospodarz zaczął od analizy botanicznej ogórka, potem przeszedł do ogórka w kulturze, następnie do znaczeń symbolicznych. Ale na początku obiecał 20 sposobów na kiszenie ogórków. Jako słuchacz chciałem się dowiedzieć o tych sposobach i ich właściwościach zdrowotnych. Informacja pojawiła się po 20 minucie podcastu.
Podobnie mamy w researchu w Google.
Wkurza mnie, gdy słucham podcastu, a prowadzący zamiast przejść do rzeczy, opowiada jak to się wszystko zaczęło i sięga historią siedemnastu wieków wstecz.
A oto rozwiązanie:
Na przykład, jeśli robię podcast o najstarszych budynkach w Polsce. Po chwili mam informacje, których znalezienie zajęłoby mi jakieś 30 minut.
Chat GPT pomaga w researchu i daje prostsze odpowiedzi, które potem możesz zgłębić. I to jest jego zaleta, która bije na głowę aktualny stan Google’a.
Oczywiście, trzeba zweryfikować informacje. ChatGPT nie jest nieomylny. Czasem może dać odpowiedzi dziwne albo śmieszne. Ale głównie jak nie wie, to o tym powie.
3. Szkic notatek i treści społecznościowych
Także w tym może Ci pomóc AI
Przyznam się, czasem mam problem z napisaniem czegoś ciekawego w postach na Fejsie czy Linkedinie. No czasem nie wychodzi.
Podcast bez promocji nie jest słuchany.
A bywa, że nie mamy jak, nie mamy, kiedy lub nie mamy siły, aby napisać post. No to niech nam pomoże Sztuczna Inteligencja.
A my to potem obrobimy, żeby nie było takie hmmm… robotyczne.
Szacun za hasztagi, drogie GPT!
4. Generowanie pomysłów na gości
Przede wszystkim może ci pomóc w burzy mózgów nad kilkoma pomysłami na gości podcastu, których można zaprosić do programu.
Tu niuans: ChatGPT pomógł mi w znalezieniu gości angielskojęzycznych i niemieckojęzycznych. Po polsku nie miał takich informacji.
Ale to nic, bo wygenerował dla mnie pomysły, które potem mogę rozwinąć. Co najmniej mam logiczne wskazówki, kogo szukać.
ChatGPT czy nawet całe AI, może być wspaniałym dodatkiem do zestawu narzędzi podcastowych. To powinno być narzędzie wspierające Twój proces, a nie tworzące proces.
Wciąż uważam, że najbardziej w podcastach brakuje nam naturalności, swobody wypowiedzi i prostoty w przekazywaniu informacji.
No i na razie jeszcze AI nie zrobi za Ciebie podcastu. (A ja mogę Ci w ty pomóc)