Dlaczego Twoja firma jeszcze nie ma podcastu?
W zeszłym roku stworzyłem tekst dla osób, które chciałby mieć podcast w firmie. Dziś wersja na 2022. Wzbogaciłem ją o obserwacje firm, które odpaliły swój podcast niedawno. Niektóre z nich są moimi klientami i mam wgląd w ich osiągnięcia.
W 2021 r. powiedziałem publicznie, że każda firma powinna mieć podcast.
Nie dlatego, że sam tworzę podcasty dla marek i firm. Raczej dlatego, że lubię ludzki marketing. A podcasty dają świetną możliwość pokazać się z najbardziej ludzkiej strony.
Jeśli Twoja firma nie ma jeszcze podcastu, proponuję kilka argumentów za założeniem takiego medium.
Użyj ich w rozmowie z szefem
Możesz użyć ich w rozmowie o podcastach z szefem. Te same argumenty zadziałają, jeśli sam/a jesteś CEO firmy.
Pokażę Ci, że w podcastach jest moc.
Podcast w firmie jest jak profil na Facebooku
Wraz ze wzrostem popularności podcastów zmniejsza się bariera wejścia. Możesz nagrać pierwsze odcinki nawet telefonem, wrzucić na bezpłatny hosting Anchor i dawać słuchaczom wartość.
W zeszłym roku pomogłem wystartować z podcastem ponad 10 firmom. Wszystkie z nich kontynuują podcastową przygodę. Widzą, że to już mainstream i podcast liczy się tak samo, jak profile w social mediach.
Widzę po zapytaniach, że podcasty się przebijają do świadomości. Mniej więcej co tydzień mam 3–5 zapytań, czy mogę tworzyć podcast firmowy. Część z nich to zapytania od ludzi, którzy mają już plan na 10 odcinków do przodu.
Firmy, odpalające swój podcast czytają raporty, wskazujące, że słuchacze podcastów to osoby z zasobniejszym portfelem, bardziej wykształcone i z dużych miast.
A to łakomy kąsek dla reklamodawców i przedsiębiorstw w ogóle.
Jest coś więcej. Podcasty nie służą do reklamy, ale do pomocy klientom. Oraz jest już oczywiste, że…
Podcasty przybliżają do klienta
To jest trend ostatnich lat. Umacnia się co miesiąc.
Coraz mniej obchodzi nas, że marka jest wielka, ma ogromne zyski, rok do roku rośnie o ileś tam procent i jeszcze zwiększa ilość zatrudnienia o Y.
Te argumenty nie powinny być schowane, bo warto się chwalić liczbami.
To twarde argumenty, które działają ładnie w postach.
A jak działa na Ciebie informacja, która ma twarz obrazka/logo na Linkedinie?
Do twardych liczbowych argumentów dodajmy ludzkie podejście — podcast Ci w tym pomoże.
Podcast firmy i marki pozwala na przybliżenie się do klienta.
Opowiadaj o pracy, dziel się wiedzą o swoim biznesie. Od czasu do czasu wypuść kontrowersyjny odcinek lub zaproś bardzo znanego gościa. Najlepiej też niejednoznacznego.
Uzyskaj wiedzę, opowiedz o niej na antenie podcastu. Bez nachalnej reklamy, bez pochwał samego siebie. Wystarczy, że powiesz, w jakiej firmie pracujesz, co robisz i jaka jest misja Twojego podcastu.
Jeśli uzyskasz pewną słuchalność, czyli jeśli będziesz nadawać dostatecznie długo, goście sami będą się do Ciebie zgłaszać, co z kolei pozwoli na monetyzowanie podcastu lub nawet włączenie reklam, które możesz czytać Ty lub ktoś z Twojej firmy.
Gdy kupujemy usługę czy produkt, często chcemy wiedzieć, kto będzie z nami pracować. W biznesie chcesz pracować z profesjonalistami. Ale nie musi was łączyć tylko sucha transakcyjna relacja.
Podcast w marketingu będzie najczęściej na górze lejka marketingowego. To znaczy, że możesz odpowiadać na pytania Twoich klientów. Od ogółu do szczegółu. A skąd wziąć pytania i tematy?
Łukasz Kosuniak, marketer i podcaster poleca prostą metodę: zanalizować maile od klientów. A jeśli odpowiadasz klientowi na jakieś pytanie, zapisz w oddzielnym dokumencie swoją odpowiedź lub dodaj w UDW marketera z firmy.
Jeśli ofiarujesz klientowi rozwiązanie problemu i zrobisz to swoim głosem, jest większa szansa na ocieplenie wizerunku Twojego, Twojego szefa czy Twojej firmy.
A klient, który uzyska odpowiedź na pytanie lub dostanie rozwiązanie problemu jest bardziej skłonny, aby Cię zapamiętać (lub Twoją firmę)
Fajnie się pracuje z ludźmi, których się lubi
Dokładny przykład z biznesu, który urósł dzięki marce osobistej szefa. Dokładnie, krok po kroku opisuję metodę zwiększenia marki osobistej CEO firmy, samej firmy oraz pozytywne zmiany wśród pracowników.
Zdobywasz zaufanie, a odbiorcy postrzegają Twoją firmę jako ludzką i bliską
Zdobywasz zaufanie słuchaczy. A zaufanie to waluta przyszłości. Zadbaj o walutę już teraz. Podcastem. Słuchacze nawiązują z Tobą relację. Twoim zadaniem jest ich nie zawieść. Dlatego dzielisz się wiedzą, pomagasz, odpowiadasz na pytania, zapraszasz ciekawych gości. A nawet zapraszasz klientów.
Relacje, nawiązane w podcastach pączkują nieoczekiwanie.
Przykład 1:
Gość w Escola Mobile Podcast. Świetny specjalista, CEO firmy IT. Jego duża rozpoznawalność dała nam niemałe zasięgi. Gość rozumiał wagę marketingu podcastu i sam pomagał w promocji rozmowy. Skonstruowaliśmy rozmowę tak, aby była skierowana do dyrektorów, prezesów i managerów wyższego szczebla. Rozmawialiśmy o połączeniu technologii i biznesu.
Trzy miesiące później nasz gość udzielił nam rekomendacji w do firmy, poszukującej usług IT. A po krótkiej rozmowie okazało się, że w tamtej firmie znają nasz podcast i nawet korzystają z wiedzy naszych gości. Lody pękły mniej więcej po 5 minutach rozmowy, a projekt okazał się naprawdę tłustym kąskiem, który pomógł w rozwoju firmy.
Przykład 2:
Tworzę podcast Escola Mobile, ale także pracuję poza firmą. Pomagam firmom uzyskać ludzki głos w sieci. Pewien gość Escola Mobile zarekomendował mnie swoim klientom, którzy planują robić podcasty. W ten sposób uzyskałem roczne zlecenie na tworzenie podcastów. Oprócz comiesięcznej wypłaty wpada jeszcze ponad 50% dodatkowych złotówek.
Ale to nie wszystko.
Mój klient szukał usług, które mogliśmy zaproponować. W ten sposób od gościa przez podcast przeszliśmy do kolejnego projektu w firmie.
Marka firmy, marka szefa, marka pracowników
Tak, w tej kolejności. Teraz pokarmię trochę naszą próżność.
Nie postrzegaj mojej rady jako sposobu na zmanipulowanie kogoś. To tylko obserwacja pracy moich klientów.
Szef, który pięknie opowiada i dzieli się wiedzą, buduje wizerunek firmy. Fajni goście budują jego poczucie wartości a feedback od słuchaczy dodaje mu sił i chęci do kontynuowania pracy podcastowej. Podcast prowadzony przez szefa wzmacnia markę firmy. Nieagresywnie, bez chełpliwości, bez samozachwytu.
A gdy szef rozmawia z potencjalnymi współpracownikami, klientami, osobami znającymi go z podcastu — szybciej pękają lody i łatwiej jest doprowadzić biznes do pożądanych rezultatów.
Przykład:
Coraz częściej programiści przyjmowani do mojej firmy opowiadają o podcastach Escola Mobile. Ktoś zna, ktoś słyszał, ktoś słucha regularnie, bo ma zacięcie biznesowe. Podcast kilka razy był nawet języczkiem u wagi, który przeważył na naszą stronę. Programista z doświadczeniem mógł sobie przebierać w ofertach, ale wybrał nas, bo dzielimy się wiedzą.
Połowa sukcesu firmy to ludzie. Ćwierć to dobre decyzje, ostatnia ćwierć to dobre pieniądze. Ludzie tworzą firmę, dają możliwości rozwoju i popychają ją do budowania nowych rzeczy.
Jednocześnie podcast firmowy nie musi się ograniczać tylko do szefa. Podcast może być tubą marki firmy, która tworzy nieagresywny marketing.
Oprócz szefa podcasty mogą nagrywać inne osoby z firmy (patrz Szymon Negacz i jego koleżanki podcasterki z firmy). W Escola Mobile już kilkukrotnie wypowiadała się Ilona — szefowa sprzedaży. Ilona ma też podcast swojej marki — Meetinga, w którym rozmawia z gośćmi i klientami swojej aplikacji.
Jeśli szef zacznie podcastować, fajnie i miło mu będzie, jeśli sam/a zgłosisz się na ochotnika do stworzenia oddzielnego odcinka, zaproponujesz szefowi wywiad z Tobą lub nawet odpalisz swój podcast. W ten sposób pokażesz zaangażowanie w sprawy firmy, a Twoja firma będzie miała coś, co ją odróżnia na tle innych przedsiębiorstw.
Jeśli ten tekst dał Ci wartość, opowiedz znajomym o newsletterze Kurspodcastu.pl
Dziękuję, że to czytasz
Rób podcasty. Podcasty mają moc.
Powiedz koleżance/koledze o podcastowym newsletterze.
Zapisać się jest prosto. Powiedz jej/jemu, że wystarczy wejść na stronę kurspodcastu.pl
A jeśli ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje pomocy w tworzeniu podcastów, po prostu niech napisze do mnie na: jedrzej@kurspodcastu.pl
Jestem też na instagramie (klik i follow)