Podcastowe maile co tydzień na Twoją skrzynkę

Jak zbierać tematy do podcastu. Mój workflow.

Jędrzej Paulus

--

Poniżej opisuję mój workflow po opublikowaniu łącznie 💯 autorskich odcinków podcastów.

🧠 Wszystko zaczyna się od głowy. Raz na miesiąc robię sesję kreatywną. Kawa i jedziemy. Pomysły na podcasty rozwijam najczęściej na 3 miesiące do przodu. Nierzadko pomysł rodzi pomysł. Albo pomysły dojrzewają.

📝 Zaczynam od kartki i piszę

30 minut nieskrępowanej twórczości. Myślę o tematach do podcastu i zapisuję dokładnie to, co mi przyjdzie do głowy. Nawet jeśli wychodzą bzdury, to wśród tego bełkotu znajdę 2–3 myśli, warte uwagi. To metoda Darka Puzyrkiewicza z Dynanet.pl.

⌛ Po 30 minutach czytam moje wypociny. Szukam idei. Planuję, dorabiam, dopisuję. Patrzę, ile mam czasu i jakie możliwości. Kartka, długopis i notatnik papierowy to najlepszy kumpel w mojej podcastowej pracy. Znajduję ideę i kombinuję.

🥇 Czasem mam nagłe oświecenie czy oświecenie

Idę ulicą, coś piszę lub nagrywam. Złota myśl wpadnie znikąd. Jak nie zapiszę, to myśl przepada.

📞 Szukam wtedy ludzi pod tematy albo tematy pod ludzi. Wcześniej twardo trzymałem się zasady: temat i człowiek. Ale gdy przyjdzie mi pomysł na gościa, to trudno wmówić mu, że chce inny temat, niż ten mu najbliższy.

🎧 Tu jestem elastyczny. Gdy chciałem nagrać podcast o zarządzaniu w IT, to nagle zrozumiałem, że mam kolegę Scrum Mastera. Gdy poznałem prezesa firmy IT, to zaproponowałem mu rozmowę o tym, jak developer wannabe ma pracować nad swoim rozwojem programistycznym, aby dobrze wypaść na rekrutacji.

📳 Gdy nie mam pomysłu na gościa, zadaję pytanie w social mediach

Tamtejsza sieć kontaktów wciąż mi rośnie. Prawie zawsze znajdę osobę w ciągu 2–3 dni od zapytania.

📶 Jest temat i potencjalny gość

Uderzam od razu do tej osoby, wspominam, że mam podcast i szukam właśnie osoby pod temat. Umawiamy się zawsze na rozmowę kilka dni/tygodni przed nagraniem. Ustalamy tematy i zagadnienia.

Działa tu korzyść w obie strony: ja wiem, że mój gość da wartość słuchaczom, a rozmówca czuje się pewniej. Przełamujemy lody, obgadujemy temat, ustalamy treść rozmowy.

👉 Wskazówka: nie polecam ustalać dokładnych pytań. Powoduje to pokusę odpowiedzenia już na samym początku albo napisania sobie odpowiedzi. Czytane odpowiedzi w podcastach brzmią niedobrze. Tak samo jeśli gość odpowie sobie na pytania sam.

Powoduje to, że gość „wyprztykuje się” z tematu i na nagraniu nie ma co powiedzieć. Napisał już sobie odpowiedzi na kartce i po tym trudno mu wymyślić oryginalną odpowiedź na to, co już przelał na papier.

🍻 W moim przypadku planowanie podcastu to tygodnie, bo każdy pomysł chcę opracować, zaplanować i wielokrotnie modyfikować. Ja nazywam to fermentacją, bo z tego wychodzi piwo, jakie chcę.

💬 Po roku tworzenia podcastu Escola Mobile zauważyłem, że goście przyciągają gości. Specjalista od e-learningu polecił koleżankę, która zajmuje się cyfrowymi zasobami. Analityk reklam znał szefa ciekawej firmy IT. Gdy zrobisz 20 rozmów w podcastach, zauważysz, że zwiększa się sieć Twoich znajomych i niemal każdy kogoś poleci. To bardzo ułatwia znalezienie ciekawych ludzi, z którymi możesz porozmawiać na fajne tematy.

Dodatkowo używamy sieci kontaktów Krzysztofa -prowadzącego podcast. Polecenie jest łatwiejsze do przełamania lodów. A potem prosto do otwartych drzwi.

Podcast będzie się zmieniał razem z Tobą. Ewolucja podcastu to dobra rzecz. Świadczy o tym, że się rozwijasz i zmieniasz formułę, dostosowując ją do odbiorców. Nie wszystko będzie idealne na start. Banał, a prawda.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tworzeniu podcastu, pisz do mnie:

jedrzej@podcastuje.pl

--

--

Jędrzej Paulus

Tworzę skuteczne podcasty dla marek i firm. Piszę o podcastach. Podcastowy newsletter: kurspodcastu.pl