Podcastowa chłodna głowa

Jędrzej Paulus
2 min readMar 27, 2020

Gdy tworzysz podcast, na samym początku zajmuje Cię kontent.

Masz swój powód, dlaczego nagrywasz, masz swoje “Dlaczego?”. Odczuwasz mnóstwo radości z tego, że nagrywasz. Nie będę tego psuł, bo podcastowanie jest wspaniałe.

Przy tworzeniu pierwszego podcastu technologia nierzadko idzie na YOLO. Jakoś to będzie. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji na samym początku nadawania, proponuję przeczytać tekst poniżej.

Jesteśmy przyzwyczajeni, że wrzucamy coś do sieci i po chwili to tam jest. Selfie, filmik na instastory, post na FB. Napisany i opublikowany.

W przypadku pierwszego odcinka podcastu tak nie będzie. Chyba, że przeczytasz ten artykuł.

Większość podcastów, które ostatnio wychodzą łączy jedno pytanie od odbiorców: a jest na iTunes/Google Podcasts/Spotify?

Bardzo często odpowiedzią podcastera jest: “Nooo tak, będzie niedługo na Twojej aplikacji podcastowej.”

Pierwszy odcinek podcastu, wrzucony dziś czy wczoraj, nie ukaże się od razu we wszystkich aplikacjach.

Odpowiedź, że już za chwileczkę, już za momencik, nie jest wystarczająca. Masz uwagę słuchacza, ale nie ma efektu. Gdy oznajmiasz światu, że nadajesz podcasty, to Twoja audycja powinna być dostępna w aplikacjach podcastowych. Najpierw publikuj podcast, udostępnij RSS w aplikacjach typu Spotify, iTunes, ogarnij, jak się dodaje RSS do Google podcasts.

Najprościej rzecz biorąc: nagraj intro i wrzuć na hosting. W ten sposób zaczniesz techniczny proces wcześniej, aby w wybranym dniu premiery podcast był dostępny dla słuchaczy.

Nie oznajmiaj jeszcze światu, że już nadajesz. Udostępnij RSS do Apple i Spotify, pododawaj do katalogów podcastów. Umieść RSS na swojej stronie/blogu, aby wykryły go boty Google.

Wszystkie trzy wymienione serwisy weryfikują podcasty zgodnie ze swoimi zasadami. Nagraj kilka odcinków do przodu, opanuj umiejętność pracy z mikrofonem, planuj.

Jeśli nie umiesz zrobić sobie konta na iTunes czy Spotify, poszukaj możliwości udostępnienia poprzez hosting. Bardzo często taka opcja jest dostępna w każdym pakiecie hostingowym. Wiąże się to z faktem, że hosting udostępnia w Twoim imieniu, co przy przenosinach może zwiększyć ilość pracy. Tym niemniej jeśli technologia nie jest Twoją mocną stroną, Twoim celem powinno być udostępnienie Twojego podcastu jak najszerszemu gronu odbiorców.

Dopiero gdy Twój podcast jest dostępny na Spotify, w Google Podcasts i w iTunes, możesz się chwalić.Sprawdzaj codziennie, czy poszło. Czy Twój podcast jest dostępny? A dopiero potem oznajmiaj światu.

A jeśli chcesz zrobić podcast, ale nie wiesz jak to się robi, mogę Ci pomóc. Pisz, zagadaj na FB czy Twitterze.

jedrzej.paulus@gmail.com

A tu masz propozycję od Marka Raka, podcastera z Radiogram.pl. W podcaście poniżej Marek proponuje rozwiązanie z planowaniem premiery na Apple Podcasts. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które polecam, gdy masz kumpla/kumpelę z iPhonem.

--

--

Jędrzej Paulus

Tworzę skuteczne podcasty dla marek i firm. Piszę o podcastach. Podcastowy newsletter: kurspodcastu.pl