Photo by ConvertKit on Unsplash

Soundtrack programisty

Jędrzej Paulus
3 min readApr 2, 2020

--

W pierwszej klasie uczyłem się pisania szlaczków. Nie wychodziło mi, nawet sobie czasem popłakałem. Szczerze mówiąc, to do dziś mi nie wychodzi. Na szczęście te czasy minęły i obecnie można zdobywać wiedzę używając nie tylko kartki i długopisu. Angażując na przykład ruch i słuch lepiej zapamiętuje się informację. Soundtrack programisty?

Popatrzmy na rynek pomocy naukowych: mamy prawdziwy boom audiomateriałów! Książki czytane, kursy video, vlogi, webinary, aplikacje do nauki języka itd.

A czego można słuchać w związku z pracą programisty i zainteresowaniami kodera?

Podcastu.

W pracy, w domu, w podróży, gdziekolwiek… Na telefonie, iTunes lub przez aplikację Google albo Spotify albo cokolwiek, co odtwarza podcasty.

Polecam: arcyciekawy podcast dla programistów.

Syntax podcast logo

Syntax — czyli porządek słów w języku (programowania).

Podcast prowadzą dwie jaskrawe osobowości frontendu: Kanadyjczyk Wes Bos i Amerykanin Scott Tolinski

Autorzy to specjaliści, którzy znają swój fach na wylot i posługują się JS na poziomie native. Słuchając ich staje się jasne, że dzielenie się wiedzą sprawia im ogromną radość. Sam Wes wspominał, że jak zacznie mówić o frontendzie, to nie może skończyć. Podcast jest zatem idealnym rozwiązaniem: Wes mówi o tym, co zna najlepiej, dociera do wielu osób i musi się zmieścić w ramach godzinnego odcinka.

Wes i Scott ubierają swój przekaz w spokojny ton, mówią z uśmiechem ale i z lekką nutą ironii, bawią się stereotypami. Przecież wszyscy wiedzą, że w Kanadzie jest zawsze zimno i dlatego mieszkańcy tego kraju są hokeistami, włączając kobiety, dzieci i łosie, a Amerykanie są słabi z geografii, jedzą tylko hamburgery i chcą być gwiazdami Hollywood.

Wes Bos

Dwaj pasjonaci opowiadają o nowościach, trikach, prognozują rozwój frontendu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Wes zapewnia doskonałą bazę wiedzy z JavaScript, HTML5, CSS3 a Scott świetnie opisuje aspekty związane w UX i UI.

Cudo-podcast

Odcinki są perełkami: autorzy wyjaśniają sens pisania dokumentacji, dobre praktyki, sposób pisania i poprawiania dokumentów w czasie tworzenia kodu oraz sposoby wyciągnięcia z nich maksimum informacji. Ci dwaj się lubią i tego nie ukrywają. Dlatego rozmowy się słucha jak pogaduszek kumpli o konkretach.

Kopalnia wiedzy

Pochodzenie programistów jest jednym z niekończących się humorystycznych wątków typu: a jak u was robią frontend? A jak używają Angulara? A gdzie są lepsze frytki?

Scott Tolinski

Słuchając tego podcastu jednocześnie poprawia się angielski, wyłapuje nowe słowa, związki wyrazowe i zdobywa się aktualną wiedzę ze świata programowania.

Jeśli jeszcze mało mówią Ci tematy podcastów, polecam odcinki,w których mowa o początkach w IT.

To kopalnia wiedzy frontendowej, duża ilość bezpłatnych materiałów (Wes) i wzorcowe projekty dla światowych marek (Scott).

Ja sam czerpię z ich rozmów dużo. Początkujący koderzy często są wystraszeni i niepewni siebie, czasem braknie im motywacji, wiedzy, a najbardziej rozmów z ludźmi z podobnego środowiska. Autorzy podcastu bardzo wspierają nowych w IT, więc ten podcast jest mi bardzo bliski.

Wes i Scott — tak trzymać!

Podcast posłuchasz na przykład na Spotify. O tutaj.

jedrzej@podcastuje.pl

--

--

Jędrzej Paulus

Tworzę skuteczne podcasty dla marek i firm. Piszę o podcastach. Podcastowy newsletter: kurspodcastu.pl