Subiektywne podsumowanie

Trendy podcast 2024 — podsumowanie subiektywne (Trump też)

Jędrzej Paulus
6 min readJan 4, 2025

--

Widzę, jak rozwija się rynek podcastowy i muszę Ci o tym napisać. YouTube, Spotify, a nawet mniejsze apki inwestują w swoje platformy, aby angażować ludzi w podcast i rosnąć.

Dzieje się tyle, że trudno przeprowadzić bardzo dokładną analizę, jednak warto poznać, jak wyglądał świat podcastów i podcasterów w 2024 roku. Głowa mała! 🤯

To nie jest kolejny nudny raport. Zebrałem dla Ciebie najciekawsze trendy z 2024 roku.

To moja opinia oraz kilka tematów, które wypłynęły w rozmowach z podcasterami, marketerami i szefami firm.

Najlepsze, bo serce roście od wyczynów podcasterów

Wiesz co jest najfajniejsze?

Podcasty wreszcie przestały być “takim radiem na YouTubie” czy “radiem na żądanie w Twoim telefonie”. Bo YT wspiera podcasty nie tylko deklaratywnie. Podcasty stają się medium dojrzałym. Podcasterzy zarabiają, choć nie tyle, co bym chciał.

Ewolucja słuchaczy podcastów robi się niesamowita a wzrost popularności niszowych podcastów to świetny znak, że sztuczna inteligencja wcale nie zabiera nam ani publiczności, ani gości. Platformy podcastów będą inwestować w podcasty edukacyjne, twórcy podcastów niszowych odnotują znaczący wzrost słuchalności.

Dlaczego?

Bo nieważny jest hosting, google ads czy idealny mastering, jeśli nie wykorzystujesz potencjału monetyzacji. Wzrost liczby odbiorców można zaobserwować, gdy dajesz możliwość rozpieszczania swoich odbiorców świetnymi treściami. Ile razy zdarzyło Ci się, że ktoś poszedł pod prąd lub w poprzek podcastowym trendom i zamiast pozycjonowania zrobił kilka długich podcastów?

Albo odkrył eksperta, który nie pokazuje się publicznie, ale za to wie wszystko o danym temacie?

Widzę jak podcasty stały się poważnym narzędziem biznesowym i marketingowym. Trendy w których stronę idzie podcast są wybrane przeze mnie. To czysty subiektywizm.

W tym artykule znajdziesz 3 najważniejsze trendy podcastowe, które sprawdziły się w 2024 roku. Użyj ich w nowym roku, bo działają, a ich optymalizacja może przynieść monetyzację.

  • Dlaczego politycy pokochali podcasty (i co to znaczy dla Ciebie)
  • Jak AI zmienia sposób tworzenia podcastów (bez obaw, nie zabiera nam pracy!)
  • Dlaczego wideo to już nie jest “miło mieć”, tylko “musisz mieć”

Jedziemy z tematem!

🎤 Podcasty w polityce? To dopiero początek trendu!

Nie tylko USA się obudziło — w Polsce też widać zmianę. Najpierw politycy zaczęli się pojawiać w podcastach znanych osób, potem premier Morawiecki odpalił swój podcast (to przykład jak tego nie robić), następnie politycy odpalają coraz częściej swoje audycje i uczą się na błędach.

Politycy dzielą się swoimi przemyśleniami (uczcie się mówić, panowie i panie), a polityk podcaster może zaczyna być tak samo ciekawym wydarzeniem, jak polityk twitterowicz, w miarę jak branża podcastów się rozwija. Zarówno dla twórców, jak i dla słuchacza to możliwość docierania z przekazem tam, gdzie chcesz. I jednocześnie wybór tego, czego chcesz. Jeszcze żaden z nich nie korzysta z narzędzi ai (być może dobrze, bo więlu polityków to atechniczne osoby, a reszta to idioci i jaskinowcy)

Przykład idzie z USA, gdzie podcasting zagrał nieoczekiwaną rolę w porównaniu z 2023 rokiem

Wiesz co jest najciekawsze w wyborach w USA? To, jak bardzo zmieniła się komunikacja z wyborcami. Tradycyjne media dostały potężnego kopa w… no wiesz gdzie 🎯, a wzrost popularności podcastów tylko to potwierdza.

Trump u Joe Rogana

Nieważne, czy go lubisz, czy nie — jego doradcy mieli nosa. To było coś wielkiego. Przybliżyło go do ludzi.

Trump wycofał się ze swojego formatu zwanego 60 minutes. Zamiast tego poszedł do Joe Rogana — gościa, który swoim podcastem robi większe zasięgi niż niejeden kanał telewizyjny, co pokazuje nowe możliwości dotarcia do odbiorców.

I tu jest haczyk, który może Cię zainteresować…

Pamiętasz, jak mówiłem, że podcasty to przyszłość marketingu? No to masz dowód! Długie formaty, autentyczne rozmowy, zero ściemy — to właśnie działa w 2024, w miarę jak branża podcastów zyskuje na popularności.

Wiesz co jest najlepsze? To zmiana, która zostaje z nami na dłużej.

Tradycyjne media? Jasne, wciąż mają swoją publikę. Ale u nas, po wszelkich zawirowaniach z politykowaniem w telewizji, dawanie jej priorytetu to trochę jak próba sprzedaży faxu w erze WhatsAppa, mimo wzrostu popularności podcastów.

Co to oznacza dla Ciebie i Twojego biznesu w kontekście wzrostu popularności podcastów?

  1. Długie formaty DZIAŁAJĄ (tak, ludzie chcą słuchać 2–3 godzinnych rozmów!), co potwierdzają wyniki najlepszych podcastów.
  2. Autentyczność > Perfekcja
  3. YouTube zjada tradycyjną TV (a Ty masz już swój videocast?)

Pamiętasz podcast “Escola Mobile”, gdzie rozmawialiśmy z CEO różnych firm? Goście coraz częściej używają podcastów do budowania swojej marki osobistej. Nie chodzi już tylko o promocję — to sposób na pokazanie ludzkiej twarzy biznesu. Account Based Marketing w praktyce!

Krajobraz podcastów w 2024 roku to Trump, Rogan, dziewczyna Hawk Tuah i awantury podcastowych celebrytów na tiktoku. Ale poskrob tylko nieco to, co daje Ci SEO guglowe, ads, apple i wyrzuca meta, a dojdziesz do ciekawych twórców, którzy wiedzą, że odbiorca nie chce sieczki. Znają swoje mocne strony, wiedzą, jak spersonalizować treści, mają w użyciu narzędzia do poprawy jakości dźwięku i dobrze orientują się w świecie mediów społecznościowych.

Przykład — Ola Budzyńska i Jacek Kłosiński. Oni są ciekawi, a nie są łał. Potrafią dać wartość, inwestują m.in. w społeczności, kursy, nisze. To jak zarządzanie projektami, ale bazującymi na wiedzy, grupach zainteresowań i produktach cyfrowych.

🤖 AI wchodzi do gry (i pomaga!)

W 2020 montaż jednego odcinka zajmował dwa dni. Teraz AI pomaga w transkrypcji (sprawdź Happy Scribe — mega narzędzie — co jest jednym z najnowszych trendów w e-commerce), edycji i nawet sugeruje tematy. Ale spokojnie — robot nie zastąpi dobrej rozmowy. Produktywność może wzrastać, a najważniejsze to zachować balans między technologią a autentycznością.

Obecnie pracuję z pewnym bardzo mądrym i doświadczonym klientem, który korzysta z nowych możliwości dotarcia do swojej grupy docelowej. Dzieli się wiedzą o finansach. Facet ma tyle informacji i doświadczenia, że trudno nie znaleźć tematu, na który się by nie wypowiedział merytorycznie. Dla mnie on sam jest jak Microsoft kilka lat temu — chwilę przed rewolucją, która pozbawiła nas przymusu wykonywania żmudnych zadań, bo ułatwiła działanie.

Testujemy format i różne strategie polegające na wypuszczaniu krótkich odcinków podcastowych.

Klient nagrywa przemyślenie — ja transkrybuję i robię z tego posty, a potem wrzucam w Eleven Labs i mamy gotowy odcinek. Jak chwyci — podzielę się detalami, co rok 2024 zrobił z jego podcastem.

📹 Video to już MUST HAVE. Trendy podcastowe to pokazują.

Streamyard do live’ów, DaVinci do edycji, Headliner lub Opus albo Minvo do promocji shorts- tak wygląda moja codzienna układanka. Z jednego nagrania robię podcast audio, videocast, shorts i posty na social media. To jest właśnie ta “maszyna contentu”, o której często wspominam. Moi klienci widzą wzrost zasięgów o 40–50% po dodaniu video, co wpisuje się w najnowsze trendy.

Gdy byłem na konferencji podcastowej w Londynie, oglądałem wystąpienie ludzi z Acast, Amazon, TikToka i YouTube. Dla nas najważniejsze jest, to ostatnie. Pokazywali badania, w których jasno wychodziło, że słuchacze coraz częściej włączają sobie podcast z YT na telewizorze w dużym pokoju i tak konsumują treści. Zmęczeni gadającymi głowami polityków, chcą czegoś nowego i świeżego.

Jednocześnie fajnie nagrane video pomaga w prowadzeniu biznesu online, bo czas uwagi na video jest większy niż np. w e-commerce. w e-commerce. na shorts. Dystrybucja podcastu to nie tylko Spotify i jabłuszko, ale też YT.

Daj swoim słuchaczom obraz, niech widzą Twoją buzię, niech Twoje podcasty będą w formacie video i stają się coraz bardziej atrakcyjne. Wraz z zaproszonymi gośćmi opowiadaj rzeczy, których warto posłuchać, które kształtują przyszłość. To sposób, aby aktualizować liczbę słuchaczy i kolejny krok do budowania marki.

Możemy powiedzieć, że podcasty wracają na salony.

📢 Reklamy to nie wszystko

Zauważyłem ciekawy trend — firmy zaczynają traktować podcasty jak narzędzie employer brandingu. Przykład? Krzysztof Wojewodzic z podcastem Escola Mobile/Escola AI — jego rozmowy o technologii i biznesie przyciągają nie tylko klientów, ale też potencjalnych pracowników.

A co u Ciebie? Korzystasz z tych nowych możliwości dotarcia, które mogą zwiększyć zasięg Twojego biznesu?

--

--

Jędrzej Paulus
Jędrzej Paulus

Written by Jędrzej Paulus

Tworzę skuteczne podcasty dla marek i firm. Piszę o podcastach. Podcastowy newsletter: kurspodcastu.pl

No responses yet